Haber Özetleri

Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş: " Toprak yoksa ekmek yok, toprak yoksa meyve yok"

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Keşan TB (Ticaret Borsası), Keşan Ziraat Odası ve İpsala Ziraat Odası işbirliğinde, iki kurumun ziraat mühendisleri tarafından, Keşan'ın köylerindeki üreticilere yönelik gerçekleştirilen bilgilendirici toplantılar devam ederken, toplantılarda, yüksek ve kaliteli verimin yolları anlatılıyor.

Keşan TB, Keşan Ziraat Odası ve İpsala Ziraat Odası işbirliğinde, toprak analizi ile bitki beslemenin önemi, buğday hastalıkları ve zararlıları konularında bölgedeki üreticilere yönelik gerçekleştirilen bilgilendirme toplantıları devam ediyor. İpsala merkez ile köylerinde ve Keşan'ın köylerinde başlayan toplantılarda, toprak tahlil laboratuvar personeli ile İpsala Ziraat Odası tarım danışmanları, Keşan Ziraat Odası ziraat mühendislerinin, buğday ekimden hasada kadar olan dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi. Doğru gübreleme ve gelecekte oluşacak buğday hastalıkları ve zararlıları hakkında Keşan TB Toprak Tahlil Laboratuvarı Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş ,  Ziraat Mühendisi  Mustafa Yılmaz, Ziraat Teknikeri Anıl Taban ve İpsala Ziraat Odası Tarım Danışmanları Turgut DurakSoner BahçeHilal Balcı ile Keşan Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri Büşra SekülüTanju KahramanMelike Bilgin tarafından önemli açıklamalarda bulunuldu.

Aktaş: "Toprak yoksa ekmek yok, toprak yoksa meyve yok"

Yapılan toplantılar ile ilgili olarak bilgi veren Keşan TB Toprak Tahlil Laboratuvarı Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş"Bu sunumlarda bölgedeki çiftçilerimizin ürettikleri ürünlerden yüksek verim ve kaliteli ürün almasının yolları anlatılıyor. Tarımda hizmet 'Tarladan çatala' gelene kadar yapılması gerekiyor. Bunlar; İyi bir tohumluk secimi, iyi bir tohum yatağı hazırlama, doğru şekil ve zamanda hastalık, zararlı ve yabancı ot mücadelesi ve en önemlisi doğru bir bitki besleme gelmektedir. Bitki doğru beslenirse hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi daha kolay olacaktır. Bunun sonucunda ürünlerdeki verim ve kalite artacaktır. Üreticilerin en çok sordukları; Her suyla, sulama-ilaçlama ve yaprak gübresi atılır mı? Günün hangi saatlerinde ilaçlama ve yaprak gübresi uygulanmalıdır? Serpme mi banda ( karığa) mı gübre uygulaması daha iyi olur? Gübre ayçiçeğini yakar mı? Buğdaydaki sararmanın nedenleri? şeklindeki soruları cevaplandırıyorum. Üreticilerimizin daha geniş bilgi almaları için Keşan Ticaret Borsası Toprak Tahlil Laboratuarı'na ve bölgelerindeki tarım danışmanlarına danışmaları gerekmektedir. Toprak yoksa ekmek yok, toprak yoksa meyve yok. Bu yüzden topraklarımıza sahip çıkalım. Biz bölge ziraat mühendisleri olarak bölge üreticilerimizin her zaman yanındayız. Üreticilerimizle buluşmalarımız önümüzdeki günlerde de devam edecektir." dedi.

Son Güncelleme Tarihi:04/Mart/2021


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Dana Karkas Et 37 38 1
İnek Karkas Et 20 31 1
Düve Karkas Et 36 37 1
Kuzu Canlı (Kg) 29 30 1
Güncelleme 04/Şubat/2021 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB