Haber Özetleri

Borsamız Yüksek Ziraat Mühendisi Tezcan Aktaş kanola ekimi hakkında bilgi verdi.

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Laboratuvar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, kanola tarımında toprak hazırlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Kanolanın, bitkisel yağ kaynağı olarak bölgede ekimi yapılan  alternatif bir yağ bitkisi olduğunu aktararak, kanola bitkisinin, kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilindiğini söyledi. Bölgede genellikle kışlık kanola tarımı yapıldığı bilgisini de verdi, "Kışlık kanola kışa kar altında –15 dereceye  kadar dayanıklıdır. Ancak kışa girerken rozetleşmesini tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun için Ekim ayının başında tavlı toprağa ekilmeli ve çıkışı sağlanmalıdır.  Kışa rozet dönemi oluşmadan giren kanola bitkileri sıfırın altındaki sıcaklıklardan zarar görmektedir. Yazlık kanola daha çok ılıman iklimde yetiştirilmektedir. Konola bitkisi hemen her toprakta yetişmemektedir istediği toprak tipleri humuslu, derin yapılı, nötr veya hafif alkali ve hafif asit topraklardır (pH: 4.2-7.2). Su tutan, göllenen tarım alanlarında çok zarar görmektedir." dedi.

"Çok gübre size çok ürün olarak asla geri dönmeyecektir"

Toprak hazırlığı ve gübreleme işlemleri hakkında da görüş bildiren veren Borsamız Ziraat Yüksek Mühendisi, "Kanola tohumu çok küçük ve çimlendikten sonra toprak yüzeyine çıkış yüzdesi düşük olduğundan tohum yatağının iyi hazırlanması gerekmektedir. Ekimden önce toprağın yüzeyinin düzgün olması ve bastırılması önemlidir. Ekim zamanı toprak ısısı ile yakından ilgilidir. Çimlenmenin iyi olabilmesi için toprak ısısı en az 10-12 derece olmalıdır. Kanola ekim zamanı bölgemizde 20 Eylül- 20 Ekim tarihleri arasında yapılmalıdır. Bu şekilde iyi çıkış yapan kanola bitkileri kışa 6-8 yaprak (rozet dönemi) arasında girer ve kuvvetli bir kök sistemini geliştirerek soğuktan zarar görmez. Eğer kanola ekimleri Kasım ayına sarkarsa genç fideler zarar görmektedir. Bu nedenle kanola ekiminde geç kalınmamalıdır. Çiftçiler kendi hasat ettikleri üründen kesinlikle tohumluk olarak ayırmamalıdır. Çünkü kanola bitkisi % 34'lere varan ölçüde yabanı hardal türleri ile melezlendiğinden ikinci yıl hasat edilen ürün tohumluk olarak ekildiğinde hasat edilen ürünün içinde yüksek oranda hardal tohumu barındıracaktır. Her yıl kontrollü olarak üretilen sertifikalı tohumlukların üreticiler tarafından alınması gerekmektedir. Alınacak tohumluğun ekileceği bölgede denenmiş ve kış soğuklarına dayanıklı olması gerekmektedir. Ekim Şekli Kanola ekimi yonca ekim makinesi gibi küçük tohumları ekebilen mekanik ya da pnömatik mibzerlerle yapılmalıdır. Üreticiler gelişmiş ekim makinelerini kullanarak sıra arası, sıra üzeri ve ekim derinliğini kolaylıkla ayarlayabilirler. Bu tip gelişmiş ekim makineleri ile ekimde 1 da a kullanılan tohum miktarından önemli tasarruf sağlanmaktadır. Kanola ekiminde sıra arası mesafe 20 cm, sıra üzeri mesafe ise 3-4 cm arasında olabilir. Ekim derinliği 1.5-2 cm civarında olmalıdır. Aşırı sık ve derin ekimden kaçınılmalıdır. Derin ekimde çıkışlar geç kalır ve kışa iyice gelişmeden gireceğinden zarar görür. Sık ekim için de aynı zayıf gelişme söz konusudur. Zayıf kök yapısına sahip kanola bitkileri kış soğuklarından önemli ölçüde zarar görmektedir. Bazı gevşek yapıdaki topraklarda ekimden sonra merdane geçirilirse çıkış iyi olmaktadır. Bakım Normal zamanında yapılan ekimlerde kanola gür geliştiği için içerisinde yabancı ot barındırmaz. Tarlada yabancı ot olarak hardal varsa kanola ekilmez. Kanola her 50 kg verim için toraktan 1 kg S (kükürt) kaldırmaktadır. Buna göre İyi bir verim ve kalite alabilmek için toprak analizi yaptırıp toprak analiz raporlarına göre gübreleme programı yaparak konala beslenmelidir. Az kullanılan gübreler bitkinizde yavaş gelişim sağlayıp hasat zamanı geldiğinde üreticinin beklediği verim kalitenin alınamamasına sebep olacaktı. Aşırı gübre gereksiz masrafı arttıracağı gibi toprak ve bitkinize de zarar verecektir. Unutulmamalıdır ki çok gübre size çok ürün olarak asla geri dönmeyecektir." diye konuştu.

"Yaprakların ve çiçek saplarının öz suyunu emerek beyazlama yapmakta ve önemli verim kayıplarına neden olmaktadır"

Sözlerinin son bölümünde, kanola hastalıkları ve zararlıları ile ilgili de bilgilendirmede bulunan Borsamız Ziraat Yüksek Mühendisi, şunları söyledi; "Kanolanın önemli zararlıları; toprak pireleri, tarla salyangozu, kanola sap hortumlu böceği, lahana kelebeği ve yaprak bitidir. Özellikle bölgemizde bazı yerler de lahana kelebeği zararı fazladır. Yaprakların ve çiçek saplarının öz suyunu emerek beyazlama yapmakta ve önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu zararlılar ile ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Önemli hastalıkları ise mildiyö, kolza kök uru, kurşuni küftür. Bölgemiz de hastalıklar pek yaygın değildir." konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticiler için hafta içi 08:30–17:30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabileceklerini veya borsamıza müracaat edilebileceklerini belirtti.

Son Güncelleme Tarihi:24/Eylül/2021


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Dana Karkas Et 43 44 1
İnek Karkas Et 21 33 1
Düve Karkas Et 42 43 1
Kuzu Canlı (Kg) 30 30.5 1
Güncelleme 27/Ağustos/2021 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB