Haber Özetleri

Sadece bölgeye değil, Türkiye'ye analiz yapıyoruz

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisimiz Tezcan Aktaş, sadece Trakya bölgesine değil, Türkiye'nin birçok ilinden gelen toprak numunelerinin de Borsamız da analiz edildiğini söyledi.

Keşan TB'nin yapmış olduğu faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Keşan TB olarak en doğru ve kaliteli hizmeti sunmak amacıyla araç ile numune alımı hizmetine 2020 yılında da devam edeceklerini kaydeden Tezcan Aktaş"Yüksek verim ve kaliteli ürün için doğru gübreleme, doğru gübreleme için doğru toprak numunesi örneği alınmalıdır. Toprak analizi yaptırılması fazla gübre kullanımından kaçınılarak çiftçinin maliyetini düşürmesine ve toprak yapısının bozulmamasına yardımcı olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Borsamız olarak toprak tahlil laboratuvarı bu düşünceden yola çıkarak doğru toprak numunesi almak için araç ve kendi tasarladığımız cihaz ile bölge halkına hizmet vermeye 2020 yılında da devam edecektir. Cihaz kullanımı teknik Personelimiz tarafından yapılmaktadır. Personelimiz doğru yer ve doğru derinlikten toprak numunesi almak sureti ile numune alımlarını gerçekleştirmektedir. Laboratuvara gelen toprak numunelerinin analizleri teknolojik anlamda gelişmiş alet ve ekipman ile yapılmaktadır. Hazırlanan raporlarda çiftçinin hangi gübreyi ne zaman ne kadar ve ne şekilde bitkiye vereceği yazmaktadır. 2019 yılında Toprak Tahlil Laboratuvarımıza Keşan bölgesi dışında Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Kırklareli, Sakarya, Tokat, Eskişehir, Antalya, Manisa ve İstanbul’ dan gelen numunelerin analizleri  laboratuvarımız da analizleri yapılmaktadır." dedi.

"Bitki analizlerinde bitkide eksik olan element belirlenir ve yaprak gübresi tavsiyesi ile eksiklik giderilir"

Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvarı'nda, bitki analizi ve sulama suyu analizleri de yapıldığını bildiren Tezcan Aktaş"Bitki analizlerinde bitkide eksik olan element belirlenir ve yaprak gübresi tavsiyesi ile eksiklik giderilir. Sulama suyu analizinde ise sulama suyu sınıfları belirlenerek tarımda kullanılır/kullanılmaz ibaresi raporda yazılmak sureti ile çiftçimize raporlar verilmektedir. Bu yüzden toprak, bitki ve sulama suyu analizlerine çiftçilerimiz tarafından önem verilmesi tarım için yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilmesi ve çiftçi maliyetlerindeki düşüş ile analizin önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerimiz konuyla ilgili hafta içi 08.30 - 17.30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabilirler." 

 

Son Güncelleme Tarihi:24/Eylül/2021


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Dana Karkas Et 43 44 1
İnek Karkas Et 21 33 1
Düve Karkas Et 42 43 1
Kuzu Canlı (Kg) 30 30.5 1
Güncelleme 27/Ağustos/2021 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB