Haber Özetleri

KEŞAN TİCARET BORSASI LABORATUVARINDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIRILDI

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Ürün Laboratuvar Sorumlusu Laborant Özlem Ulusoy, Keşan TB (Ticaret Borsası)'nın yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ulusoy, Keşan TB olarak üreticinin ürettiği ürünlerin laboratuar analizi sonucunda kalitesi belirlenerek gerçek fiyatına satılması konusunda hizmet vermeye devam ettiklerinin altını çizdi. Keşan TB Ürün Laboratuarı olarak tüm üreticilerin, ürünlerinin analizini yaptıklarını kaydeden Özlem Ulusoy"Buğday, arpa, çeltik, ayçiçeği, kanola, ceviz ve bademin kalite parametreleri laboratuarımızda belirlenmektedir. Borsamız ürün laboratuarında ayçiçeğinde; rutubet, hektolitre, yağ oranı, badem içi ve ceviz içinde; rutubet, hektolitre, kanolada; rutubet hektolitre, yağ oranı, arpadan; rutubet, hektolitre, protein, nişasta, selüloz, buğdayda; rutubet, hektolitre, gluten, indeks, sedimantasyon, gecikmeli sedimantasyon (süne tahribatı), protein, nişasta, selüloz, çeltikte; rutubet, hektolitre, randıman, kırık tane analizleri yapılarak ürünlerin kalite parametrelerini belirleyerek üreticilerin ürünlerini doğru zamanda hasat etmesi ve ürünlerinin kalite tespiti yapılıp ürünlerini gerçek fiyatında satmalarına yardımcı olmaktadır." dedi.

"Analizlerde kullanılan cihazlar her yıl sezon öncesi düzenli olarak yetkili firma tarafından kalibre edilmektedir"

Keşan ve köylerinden gelen ürünler, Enez ve köylerinden gelen ürünler, İpsala ve köylerinden gelen ürünler, Malkara köylerinden gelen ürünler, Bolayır, Gelibolu, İzmir, Turgutlu, Tekirdağ, Süloğlu, Burgaz'dan gelen ürünlerin analizleri 2019 yılında ürün laboratuarında yapıldığını kaydeden Ulusoy"Ayrıca Borsamız ürün laboratuarında; mısır, yulaf, sorgum, soya fasulyesi, tırtıkale, keten tohumu, mercimek, çavdar ve kuru fasulye ürünlerinin rutubet-hektolitre ağırlıgı ölçümleri yapılmakta. Kurumumuzun akredite bir borsa olması sebebi ile yapılan analizlerde kullanılan cihazlar her yıl sezon öncesi düzenli olarak yetkili firma tarafından kalibre edilmektedir. Yine ürün hasadı öncesi Borsamız mevcut laboratuar cihazlarının doğruluğunu tespit etmek amacıyla diğer borsaların ürün laboratuarlarına ilgili numune örnekleri gönderilerek analiz sonuçları karşılaştırma yapılarak, üreticilerimize ürünlerine ait doğru analiz sonucu verilir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerimiz, konuyla ilgili hafta içi 08.30-17.30 saatleri arasında (0284) 714-10-87 numaralı telefonu arayabilirler."

Son Güncelleme Tarihi:24/Eylül/2021


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Dana Karkas Et 43 44 1
İnek Karkas Et 21 33 1
Düve Karkas Et 42 43 1
Kuzu Canlı (Kg) 30 30.5 1
Güncelleme 27/Ağustos/2021 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB