Haber Özetleri

TOPRAK TAHLİLİN ÖNEMİ ANLATILDI..

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Laboratuar Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş, buğday tarlalarında fazla kullanılan üst gübrelemesinin hastalıkları arttırdığını dile getirirken, bu anlamda toprak analizinin önemine vurgu yaptı.

dünya nüfusunun hızlı bir şekilde arttığını ve bu anlamda üretimin daha önemli bir hale geldiğini belirterek, "Hızla artan dünya nüfusumuzun beslenme zorlukların çözümünde sınırlı olan tarım alanlarımızdaki üretimin verimliliğini artırmak büyük önem taşımaktadır. İnsanımızın beslenmesinde en ön sırada gelen besinlerin başında buğday yer alır. Buğdaydan elde edilen un, bulgur, insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Buğday bitkisinin sapları ise hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır. Buğday yetiştiriciliğinde doğru ve dengeli gübreleme yapabilmek için toprak analiz sonuçlarına ve verim beklentisine göre doğru gübre ve doğru dozun belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca taban gübrelemesinde kullanılan gübre çeşidi ve dozu üst gübreleme için tercih edilecek gübre çeşidi ve dozunu da belirlemektedir." dedi.

"Havaların güneşli ve sıcak geçmemesi gerekir"

Buğdayda, üst gübrelemede azotlu gübre cinsi belirlerken dikkat edilecek hususun, tarlaya gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması olduğunu kaydeden Personelimiz "Havaların güneşli ve sıcak geçmemesi gerekir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise azotlu içerikli gübreden büyük ölçüde azot kaybı amonyak (NH3) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp doğru ve yeteri kadar tarlaya atıldığında ise çok az olur. Bunun için üst gübrelemede bölgenizin ve toprağınızın ihtiyacına göre toprak analiz sonuçlarındaki gübre ve miktarına uyulması azot kayıplarını azaltacaktır. Yağışı yeterli olan yörelerde dekardan fazla ürün alınması düşüncesi ile gereğinden fazla azotlu gübre kullanımı bitkinin yatmasına kökboğaz ve pas gibi hastalık etmenlerinin zarar derecesizinin artacağını ve buğday tanesinin üst dokusunu inceltip süne tahribatını arttırdığını unutmayınız. Bu da verimi ve kalitesi düşük ürün elde etmenize sebep olur.  Bitki ve toprak analiz sonuçlarınıza göre toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanınız. Çiftçilerimiz, ayrıntılı bilgi almak için Borsamızı hafta içi 08.30 - 17.30 arası 0284 714 10 87 numaradan arayabilirler." 

 

Son Güncelleme Tarihi:11/Temmuz/2019


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
BUĞDAY (Yeni Ürün) 2.5 2.5 1220
Güncelleme 18/Haziran/2019 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

DÖVİZALIŞSATIŞ
USD5,695,70
AUD3,984,00
EUR6,386,39
GBP7,047,08
CHF5,745,77
CAD4,354,37
KWD18,5818,82
JPY5,245,28

Güncelleme : 17.07.2019 Kaynak : TCMB