Haber Özetleri

YÜKSEK VE KALİTELİ VERİM ALABİLMEK İÇİN TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMANIZ ŞART

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

YÜKSEK VE KALİTELİ VERİM ALABİLMEK İÇİN TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMANIZ ŞART

Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Laboratuar Sorumlumuz Ziraat Yüksek Mühendisi Tezcan Aktaş tarımsal üretimde amacın kaliteli ve yüksek verim elde edilmesi olduğunu belirtirken, bunun da toprak analizi ile mümkün olabileceğini söyledi.

Tarımsal üretimdeki amacı mümkün olan en kaliteli ürünü ve en yüksek verimi elde etmek olduğunu dile getirdi. Bu hedefe ulaşmak için en etkili yolun dengeli ve düzenli gübreleme yapmak olduğunu, bunun da ancak toprak analizi ile mümkün olabilecektir. Toprakta bulunan bitki besin maddesi miktarlarının belirlenmesi ve o toprakta yetiştirilecek bitkinin gübre cinsinin ve miktarlarının tespit edilmesidir. Toprak analizi maliyeti düşük ve kaliteli bir tarım için mutlak  şarttır. Bitkinin isteği olan gübre miktarını ve cinsini bilmek, en uygun zamanda ve ne şekilde toprağa verilmesini bilmek demek üretici açısından maliyeti düşüren en önemli özelliklerdendir. Toprak analizinin önemi burada vurgulanır, analizi yapılan toprağa ekilecek bitki, gübre cinsi ve miktarı hatta gübreleme şekli analizler sonucu ortaya çıkar. Analiz sonucuna göre gübre kullanımı çiftçi için en ekonomik yoldur. Analize dayanmadan gerçekleştirilen gübreleme toprağa, çevreye, ekonomiye ve çiftçinin bütçesine zarar verecektir. Bu amaç çerçevesinde kurulan laboratuvarımız bölge halkımıza etkili bir şekilde hizmet etmektedir.

"Gereğinden fazla gübre kullanımı maliyet arttığı gibi, fazla miktarda yapılan gübreleme toprağı ve ürünü olumsuz yönde etkiler"

Toprak analizi yaptırmadan gübreleme uygulamasının, bazı sakıncaları da beraberinde getirebileceğini ve bu sakıncaları şöyle sıraladı; "Gereğinden az gübre kullanılabilir. Bu durumda bitki iyi beslenemez ve gelişemez,  buda elde edilecek ürünün ekonomik değerinin düşük olmasına sebep olur. Gereğinden fazla gübre kullanılabilir. Bu durumda maliyet arttığı gibi, fazla miktarda yapılan gübreleme toprağı ve ürünü olumsuz yönde etkiler. Yanlış türde gübre kullanılabilir. Bu durumda ürün azalabilir ve verimin aksine verim düşüklüğü oluşabilir. Yanlış zamanda ve yanlış şekilde gübre kullanılabilir. Bu durumda bitki gübreyi bünyesine katamayacağından, gübreden beklenilen yarar da sağlanamaz.’’

"İyi bir üretim karlı bir gübreleme ancak bitkinin isteği olan gübreleri en uygun zaman ve şekilde topraktan ve yapraktan uygulamakla yapılabilir"

Bölge üreticinin kafasında, arazisinde yetiştireceği ürün için hangi gübreyi ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanacağına dair sorular olabileceğini kaydeden "İyi bir üretim karlı bir gübreleme ancak bitkinin isteği olan gübreleri en uygun zaman ve şekilde topraktan ve yapraktan uygulamakla yapılabilir. Bu nedenle toprağı ve yaprağı analiz ettirerek gübre kullanımı, çiftçi için en ekonomik yoldur. Böylece hem bol ürün elde edilebileceği gibi, gübreye de gereğinden fazla para harcanmamış olacaktır. Yaprak analizinde başlıca 2 amaç gözetilmektedir. Bitkilerde ortaya çıkan ve besleme noksanlığı veya fazlalığı ile ilgili bulunan noksanlıkların hangi besin maddesine ait olduğunu saptayarak bu noksanlığın giderilmesi için gerekli uygulamaları yapmak, besin noksanlıkları ortaya çıkmadan önce analiz sonuçlarına dayanılarak bitkinin gübre ihtiyacını belirlemek. Bu ikinci özellik ise, zamanında yapılacak bir gübreleme o yıl üründe ortaya çıkması muhtemel azalmanın ya tamamıyla engellenmesi veya hiç değilse bu azalmanın en aza indirilmesini sağlamaktır.

"Alınan yaprak örneklerinin bitkinin tür ve çeşit özellikleri aynı olmalıdır"

Yaprak örneği alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gereken konular "Alınan yaprak örneklerinin bitkinin tür ve çeşit özellikleri aynı olmalıdır. Karışık olarak örnek alınmamalıdır.  Özellikle meyve ağaçları bir bahçede farklı yaşlarda bulunabilir. Örneğin 5–25 yaşındaki ağaçların yaprakları karıştırılmamalıdır. Ancak 15–20 yaşlarında olanların yaprakları karıştırılabilir. Aşırı derecede beslenme noksanlığı gösteren hastalıklı yapraklar seçilmeli ve bu durum bahçe bilgi formunda belirtilmelidir. Bahçenin tamamında aşırı besin noksanlığı gösteren yaprakları ayırmaya gerek yoktur. Bahçenin bir kısmı, toprak tipi bakımından diğer kısmından tamamıyla farklı olabilir. Belirgin farklılıklar göz önüne alınarak her farklı toprak tipine göre örnekleme ayrı olmalıdır. Yapraklar günün herhangi bir zamanında alınabilir. Bununla birlikte yapraklar ıslak olmamalıdır (Yağmur sonrası ve Yağmurlama sulama sonrası)." 

"Su kaynaklarının doğru kullanılması toprak verimliliği, kullanılan gübrenin etkinliği ve bitkinin gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir"

Sözlerinin son bölümünde, sulama suyu analizi ve bu analizi yaptırmanın amacı "Bitkilerin su ihtiyacını karşılamak amacıyla, herhangi bir su kaynağından (akarsu, gölet, kuyu suyu vs.) örnek alınarak, bu suyun sulama suyu olarak kullanılıp kullanılmayacağı yönünde gerekli analizler yapılarak, değerlerin tavsiye edilen veya izin verilebilecek değer aralıklarında olup olmadığının tespitinin yapılmasına 'Sulama Suyu Analizi' denir. Su kalitesi, suyun kullanım amacıyla ilgilidir. Kullanılan su kullanım alanına göre değerlendirilmelidir. Bu nedenle su kaynağından alınan su örneklerinin kullanım amacı kriterlerine göre laboratuvarda detaylı analizlerinin yapılması gerekir. Sulama sularının kalite özelliklerinin ve içerisinde bulunan maddelerin bilinmesi toprak verimliliğinin devamlılığı yönünden önem taşımaktadır. Bitki gelişiminde gözlenen gerileme veya durmada sulama suyunun kalitesinin de etkisi vardır. Sulama suyunun kalitesinin iyi olmaması, bu su ile sulanan arazilerin zamanla tuzluluğunun artmasına, çoraklaşmasına sebep olabilir, sulanan bitkilerin gelişiminde olumsuz etkisi görülebilir. Bu nedenle sulama sularının kullanılıp kullanılamayacağının önceden analizleri yaptırılarak belirlenmesi gerekir. Laboratuvarlarda yapılan analiz sonucunda sulama suyunun özelliklerinin ve içerisindeki maddelerin bilinmesiyle uygun değer aralığında olan sular güvenle kullanılabilir. Su kaynaklarının doğru kullanılması toprak verimliliği, kullanılan gübrenin etkinliği ve bitkinin gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir."

Borsamızdan ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerimiz konuyla ilgili hafta içi 08.30 - 17.30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabilirler." 

 

Son Güncelleme Tarihi:30/Ekim/2020


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Kuzu Canlı (Kg) 25 26 1
Güncelleme 30/Ekim/2020 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB