Haber Özetleri

TOBB Nefes Kredisinden Masraf İndirimi 07.04.2017

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

TOBB Nefes Kredisinde Masraf İndirimi 07.04.2017

TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığında, KOBİ’lerin finansmana erişimde yaşanan sıkıntıları gidermek ve yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmak amaçlarıyla 12 Aralık 2016 tarihinde başlatılan “Nefes Kredisi Projesi” kapsamında başvurular devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Keşan Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf YÖRÜK; “Nefes Kredisi” projesine Keşan Ticaret Borsası olarak destek vermeye devam ediyoruz. TOBB tarafından Türkiye genelindeki her oda ve borsaya belirli bir miktarda kaynak tahsisi gerçekleştirildi. Daha fazla üyemizin krediye ulaşması için Borsa olarak 2.000.000,TL kaynak sağlama kararı almıştık. Üyelerimize tahsis edilmek üzere TOBB unda katkısı ile Toplamda 21 Milyon Yedi Yüz Bin TL ilave kredi limitimiz mevcut, olup 27 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile KOBİ’lere kefalet oranı %85’ten %90’a yükseltildi ve komisyon oranı binde 5’ten, onbinde 3’e indirildi. Bu durum üyelerimizin faydasına olan bir gelişme ve kredi tahsis masraflarının azalması anlamına geliyor. Dileğimiz üyelerimizin bu imkandan ihtiyaçları doğrultusunda en iyi şekilde faydalanabilmesidir. Üyelerimizden aldığımız gücü, yine üyelerimiz için kullanmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

KREDİ KOŞULLARI

TOBB ile Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında imzalanan protokol gereğince Borsa üyeleri, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.nin il veya ilçelerde bulunan şubelerin tamamından başvuruda bulunabilecekler. Kredi yıllık %9,90 brüt faiz oranı üzerinden 12 ay vadeli ve aylık eşit taksitli olarak kullandırılacak. Kredinin üst limiti 150 Bin TL olacak.

TOBB Nefes Kredisi'ne başvuracak üyelerin öncelikle Borsadan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir." ibareli faaliyet belgesi alması gerekiyor. Bankanın talep edeceği evraklar ile müracaat tamamlanacak.

MASRAFLAR İÇİN YASAL DÜZENLEME

Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ile kefalet komisyonu dışında herhangi bir masraf veya komisyon talep edilmeyecek. Yapılan son yasal düzenleme ile 100 bin TL limitli kredi için 925 TL olan toplam masraf 280 TL’ye, 150 bin TL limitli kredi için 1.137 TL olan toplam masraf ise 295 TL’ye düşürülmüş oldu.

 

 

 

Son Güncelleme Tarihi:02/Temmuz/2020


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
BUĞDAY (Yeni Ürün) 3.015 3.015 1000
Güncelleme 16/Haziran/2020 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

Güncelleme : Kaynak : TCMB