Haber Özetleri

Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvar Sorumlusu Tezcan Aktaş, Üst Gübrelemeye Dikkat Çekti..

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvar Sorumlusu Tezcan Aktaş, Üst Gübrelemeye Dikkat Çekti..

Keşan TB (Ticaret Borsası) toprak tahlil laboratuarı sorumlusu Ziraat Mühendisi Tezcan Aktaş, buğday yetiştiriciliğinde doğru ve dengeli gübrelemeye dikkat çekerek bu konuda önemli bilgiler verdi.

Aktaş, buğday yetiştiriciliğinde doğru ve dengeli gübreleme yapabilmek için toprak analiz sonuçlarına ve verim beklentisine göre doğru gübre ve doğru dozun belirlenmesinin gerekliliğine dikkat çekerek, "Ayrıca taban gübrelemesinde kullanılan gübre çeşidi ve dozu üst gübreleme için tercih edilecek gübre çeşidi ve dozunu da belirlemektedir. Buğday bitkisinde üst gübrelemede azotlu gübre cinsi belirlemede dikkat edilecek husus, tarlaya gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması gerekir.  Havaların güneşli ve sıcak geçmemesi gerekir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise ÜRE gübresinden büyük ölçüde azot kaybı amonyak (NH3) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp CAN gübresinde ise çok az olur. Bunun için üst gübrelemede bölgenizin ve toprağınızın ihtiyacına göre gübreleme yapılmalıdır." dedi.

"Bitki ve toprak analiz sonuçlarınıza göre toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanınız"

Ürünün verim ve kalitesini etkileyen durumlara da değinen Tezcan Aktaş, şunları söyledi; "Yağışı yeterli olan yörelerde dekardan fazla ürün alınması düşüncesi ile gereğinden fazla azotlu gübre kullanımı bitkinin yatmasına kökboğaz ve pas gibi hastalık etmenlerinin zarar derecesinin artacağını ve buğday tanesinin üst dokusunu inceltip süne tahribatını arttırdığını unutmayınız. Bu da verimi ve kalitesi düşük ürün elde etmenize sebep olur. Bitki ve toprak analiz sonuçlarınıza göre toprağınızın ihtiyacı kadar gübre kullanınız. Ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerimiz konuyla ilgili hafta içi 08.30 - 17.30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabilirler."

Son Güncelleme Tarihi:27/Şubat/2019


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Ayçiçek (Yeni Ürün) 2.7 2.7 2
Güncelleme 13/Ağustos/2018 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

DÖVİZALIŞSATIŞ
USD5,265,26
AUD3,723,74
EUR5,935,94
GBP6,726,76
CHF5,215,24
CAD3,953,96
KWD17,2017,43
JPY4,754,78

Güncelleme : 15.02.2019 Kaynak : TCMB