Haber Özetleri

Borsamız Ziraat Mühendisi Tezcan Aktaş: "Trakya'nın yeni gözdesi pancar üretimi" hakkında bilgilendirmede bulundu..

Satır Arası+- AFont Büyüklüğü+- Yazdır

Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvar sorumlusu Ziraat Mühendisi Tezcan Aktaş: "Trakya'nın yeni gözdesi pancar üretimi" için bilgilendirmede bulundu.

Keşan Ticaret Borsası (TB) Toprak Tahlil Laboratuvarı Sorumlusu ziraat mühendisi Tezcan Aktaş, dün yaptığı açıklamada, pancar üretimine dikkat çekti.

“GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKENLER VAR”

Aktaş“Alpullu Şeker Fabrikası’nın açılması ile bölgemizdeki üreticimiz daha karlı üretim yapmak için pancar üretimi yapmaya yöneliyor. Üreticilerimiz pancar üretimi yaparken göz önünde bulundurulması gerekenler var. Pancar bitkisinin nasıl yetişen bir bitki olduğu bitkide yüksek verimle beraber şeker oranı yüksek kaliteli pancar üretimini yapmaları halinde hem üreticimiz daha çok kazanacak hem ürününü gönül rahatlığı ile satabilecek pancar fabrikası yüksek verimin yanında şeker oranı yüksek pancar alımına önem veriyor. Kaliteli pancar üretimi yapmak için pancarın tarladan çatala kadar hizmet istediği göz ardı edilemez. Kaliteli pancar üretiminin başında doğru tohum çeşidi, doğru toprak hazırlığı, tohumu doğru derinliğe ekim, hastalık ve zararlılara karşı zamanında koruma işlemi, zamanında sulanması ve doğru bir şekilde bitki besleme yapılmalıdır. Bitki ihtiyaç duyduğu zamanda ihtiyaç duyduğu elementi ihtiyacı kadar bulmazsa bu üreticiye verim ve kalite kaybı olarak yansımaktadır.” dedi.

“ŞEKER PANCARI DERİN KÖKLENEN BİR BİTKİDİR”

Tezcan Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şeker pancarı tarımında toprak, pancardaki şeker varlığını -22 oranında etkiler. Derin kök salan bir bitki olarak, kaymak ve kabuk bağlamayan, taban suyu seviyesi 1,0 m. den yakın olmayan, iyi havalanan, derin yapılı, iyi su tutan, toprak asitliliğini nötre yakın (PH 6,5-7,3 ) olduğu topraklarda yüksek verim alınmaktadır. Şeker pancarı derin köklenen bir bitkidir. Derin, gevşetilmiş toprak ister. Aksi olunca kök çatallanmaları olur, büyüyüp gelişemez ve kök verimi düşer. Şeker pancarının beslenmesinde Azot (N), Fosfor (P2O5) ve Potasyum (K2O) önemlidir. Bitkiler hasada kadar kök ve yaprakları ile birlikte topraktan yüksek miktarda azot, fosfor ve potasyum kaldırır. Bundan dolayı tarladaki verimliliğin korunabilmesi için toprak ve bitkinin bu ana besin maddeleri ile desteklenmesi gereklidir. Toprakta bitki besin maddesi analiz sonuçlarına göre gübreleme yapılması en doğru yoldur.”

“VERİM VE KALİTE EN YÜKSEK DÜZEYE ÇIKAR”

Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şeker pancarı tarımında mikro elementlerinin kullanımı da çok önemlidir. Bitkinin yaprak analizine göre ihtiyaç duyulduğu takdirde pancarın genç döneminde sulama esnasında yapraktan verilmesi pancar kalitesini ve verimini iyi yönde etkiler. Doğru beslenen bitkiler hastalık ve zararlılara karşı daha dirençli olurlar. Verim ve kalite en yüksek düzeye çıkar. Üretici için daha karlı bir üretim sezonu geçirmiş olur. Her zaman söylediğimiz gibi tarlalarını ekmeden önce kesinlikle toprak analizi yaptırarak raporlara göre bitkilerini beslemeleri yüksek verim ve kaliteli ürün için önemlidir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen değerli üreticilerimiz konuyla ilgili hafta içi 08.30 – 17.30 arası (0284) 714 10 87 numarayı arayabilirler” 

Son Güncelleme Tarihi:27/Şubat/2019


Etkinlik Takvimi

Güncel Fiyatlar

Keşan Ticaret Borsası
Ürün En Düşük En Yüksek Miktar
Ayçiçek (Yeni Ürün) 2.7 2.7 2
Güncelleme 13/Ağustos/2018 Diğer Borsaların Fiyatları

Döviz Kurları

DÖVİZALIŞSATIŞ
USD5,265,26
AUD3,723,74
EUR5,935,94
GBP6,726,76
CHF5,215,24
CAD3,953,96
KWD17,2017,43
JPY4,754,78

Güncelleme : 15.02.2019 Kaynak : TCMB